06 Kasım 2012 Salı
Dostum Siz Şemsiye Yapın, Hep Şemsiye Yapın...Dostum Siz Şemsiye Yapın, Hep Şemsiye Yapın, Sadece Şemsiye Yapın

 

Namus cinayetlerinin nerelere kadar uzanabildiğinin resmidir bu:

 

Pakistan’da bir anne, 15 yaşındaki kızını, bir delikanlıya baktığı için kezzap suyu dökerek öldürüyor ve ardından “Kaderi böyleymiş” diyor.

 

Suçu, sadece bakmak… İnsanın inanası gelmese de, bir delikanlıya iki kere dönüp bakmak…

 

Hemen “Bizde böyle bir şey olmaz” diye düşünebiliriz. Ancak Dünya Ekonomik Forumu’nun açıkladığı kadın-erkek eşitsizliği sıralamasında yakaladığımız başarı, aklımızda soru işaretleri oluşturuyor: 11. Sıradayız.

 

Ama sondan…

 

Daha açık ifade edecek olursak, 135 ülke arasında 124. sıradayız. “Pakistan, bizden sonraki ülkeler arasında yer alıyor” diyerek avunmayalım. Geçen yıla göre 3 basamak daha gerideyiz. 2013 ve sonraki yıllarda karşımıza nasıl bir tablo çıkar, bilemeyiz.  Hele hele, Lütfü Günlüoğlu’ndan inciler, medyada yer alabiliyorsa…

 

Kimdir bu zat? Yeşilay Cemiyeti Mardin Şube Başkanı…

 

Shakespeare, yazdığı şiirleri incelemesini ve yorum yapmasını isteyen bir şemsiye tamircisine şu yanıtı verir: “Dostum siz şemsiye yapın, hep şemsiye yapın, sadece şemsiye yapın.”

 

Bu zata, ne yazık ki benzer yanıt verilmemiştir. Böylece kendisine, inci tanelerini sıralama fırsatı sunulmuştur. Kent dışından gelen öğrencilerin kente ahlaksızlık getirdiğini savunmaktadır.

 

Buna karşın MAÜ Öğrenci Konseyi Başkanı Yunus Topgüç “Mardin’deki öğrencilerin % 95’inin bu bölgenin çocukları olduğunu, örf ve adetleri çok iyi bildiklerini, Günlüoğlu’nun sözlerini utanarak dinlediklerini” belirtmektedir.

 

İşte ahlaksızlığın geldiği nokta:

 

“Büyükşehirler Ankara, İstanbul ve İzmir’deki gençler arasındaki hayâsızlık manzaraları Mardin’de de sık sık görülmeye başlandı. Gençlerimiz her geçen gün bu işi ilerletmeye başladı. Artık bir kısım gençlerimiz kız- erkek parklarda, çimenler, ya da banklar üzerinde uzanarak, işi öpüşerek sevişmeye kadar götürdü."

 

İstanbul’da yaşayan biri olarak, işi ulu orta sevişmeye kadar götüren gençleri, şimdiye dek ben göremedim. Ama Yeşilay Mardin Başkanı, Mardin’de görebiliyormuş. Nasıl bir çaba sarf ettiyse!

 

“Bu işe el atmaz, gereken tedbirler alınmaz ise çok daha vahim manzaralar ile karşılaşabiliriz” cümlesinde, gizli bir tehdit yok mudur? Nedir çok daha vahim manzaralar?

 

Peki… Mardin’de, bir üniversite öğrencisi,  sırf el ele dolaşıyor diye, sözlü ya da fizikî saldırıya uğrayacak olursa, bu vahim manzaranın sorumlusu kimdir? Onu dinleyip de “Adam haklı beyler!” diyenler olmuş mudur? Olmuştur… Erkekle kadını yan yana yürürken görmeye tahammül edemeyen pek çok insan var.   

 

Bu ahlak ölçerinin, bireysel olarak ne düşündüğü kimseyi ilgilendirmez. Ama medyada “Öğrenciler ile Mardin halkını karşı karşıya getirebilecek, düşmanlığa neden olabilecek ve öğrencileri hedef yapabilecek” söylemlerde bulunması, hızını alamayıp İstanbul, Ankara ve İzmir’in gençlerine kadar uzanması ve buna izin verilmesi herkesi ilgilendirir. Haber yapılacak başka beyan bulunamamış mıdır?

 

Bulunamamış olmalı ki,  ahlak ölçerimiz ikinci kez sahne aldı. Bu kez ahlak zabıta kurumunun faaliyete geçirilmesini teklif etti. Üstelik Yeşilay’ın ahlaksızlıkla mücadele etme görevi olduğunu savunarak…

 

İnsanın aklına Mardin’deki N.Ç Davası geliyor. Madem bu kadar duyarlısınız, daha önceleri nerelerdeydiniz? On üç yaşında bir kız, aralarında devlet görevlilerinin de olduğu yirmi altı erkek tarafından cinsel istismara uğradığında, ahlaksızlıkla ilgili bir iki kelam etseydiniz ya!

 

 “Ahlaksızlıkla mücadele etme” eğer Yeşilay’ın göreviyse, Mardin’de “kaçak elektrikle mücadele” açılımı yapabilirler. Kullanılan elektriğin faturasını başkalarının sırtına yüklemek, ahlaksızlık değil midir?

 

En iyisi mi, siz şemsiye yapın, hep şemsiye yapın, sadece şemsiye yapın.  

 

Not: Mardin’in Karayolları Parkı’nda toplanan öğrenciler, pankartla uyardılar: “Parklara dikkat, Lütfü çıkabilir.”

 

...................................................

REZZAN KEPSUTLU'NUN TRUVA'DAN YAYINLANAN KİTABI

 

 

 

 

 

 

 

 

 Bu Yazı Toplam 924 Defa Okunmuştur

Yazdır Yukarı
Bu habere toplam (1) yorum eklenmiştir.
senan kara 10 Kasım 2012 Cumartesi 20:12
yorum
Dostumuz şemsiye de yapmasın
 
Yukarı

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarlarımız
Nuri Muhammet Karagöz
Işığınla Gel Ey Sevgili!..
Ayşe Yardımcı (Psikolojik Danışman)
Pire için yorgan yakma
Danış ÇOBAN
Türkiye Cumhur’u ile Reisini Seçiyor
Aslıhan N. Çelik
Biz lâl olmayı seçtik uzun zamandır...
Ömer Murat Demirtaş
Yedi Güzel Adam
Muzaffer Baca
Nereye kadar
Dursun Yıldız (Doc. Su Pol.Uzmanı)
Geleceği olmayan yer:Ortadoğu!
Ahmet Sizdenbiri
Bir dokun, bin ah işit...
Cengiz Hortoğlu (Avukat)
Eşimin sevgilisi kim biliyor musunuz?
Gülşah Yavuz
Kürar
Cevher Hakan Karakuş
Adalet “Mülkün” Temelidir
   Tüm Yazarlar
Son Haberler

Haberpolitik.net Oyunlar
bumbum bumbum Alien Bounce Alien Bounce İp Atlamaca İp Atlamaca Su savaşı Su savaşı Hunter yarıs Hunter yarıs Adam Ezmece Adam Ezmece Galaxi Oyunu Galaxi Oyunu Capers Capers Yumurta Toplamaca Yumurta Toplamaca
Diğer Oyunlar