Ana Sayfa » Sağlık
Mantara karşı kuruyemiş yiyin!
Mantara karşı kuruyemiş yiyin!
11 Mart 2014 Salı 22:00
Hep el-ayakta olduğu düşünülen mantar, mide-bağırsakları da istila ediyor. Can yakan mantara karşı kuruyemişler kalkan görevi görüyor.

Mantar sadece el ve ayaklarda görülmüyor. Mide ve bağırsaklara da yerleşen mantar, can acıtıyor. İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ziya Mocan, "Sıcak, ıslak ve sürekli olarak besin bulabilecekleri ortamı seçen mantarlar insan vücudu için oldukça idealdir" diyor.

 

Mantarların vücutta en fazla yerleştiği yerlerden birinin bağırsak olduğunu belirten Prof. Dr. Mocan, "En önemli belirti karın ağrısı ve şişkinliktir. Kabızlık ya da sürekli ishal ortaya çıkabilir. Ağız kokusu, halsizlik, aşırı tatlı yeme isteği de belirtiler arasında yer alır" şeklinde konuşuyor. Prof. Dr. Mocan, insandan insana bulaşabilen mantar hastalığından korunmak için şu önerilerde bulunuyor: Yulaf, kuruyemiş, lifli gıdalar, sarımsak ve kırmızı acı biber bağırsaklarda ve midede mantar oluşumuna karşı etkilidir. Melisa, ısırgan otu, kimyon, mide ve bağırsakta meydana gelen mantarların yayılmasını engellemede etkilidir. Nohut ve armut bağırsakları yumuşatır ve kabızlığa karşı birebirdir. Çilek, brokoli, lahana bağırsak ve mide dostu yiyeceklerdir. İncir, fıstık, badem, esmer pirinç, keten tohumu, bağırsak problemi yaşayan kişilerin mutfaklarında muhakkak olması gereken besinler arasındadır. Papatya çayı, kekik çayı ya da sarı kantaron çayı mide ağrılarının azalmasına neden olur, gaz sancılarına iyi gelir. Günde 1 fincan içilmesi mideyi rahatlatmada etkilidir. Tarçın her türlü mide ağrısına iyi gelir.

 

Tatlı isteğini coşturuyor

Karın ağrısı ve şişkinlikle kendini gösteren mantar, bağırsağına yerleştiği kişilerin tatlı iştahını kabartıyor. Bu da kilo yapıyor. Bağırsak mantarı olanların hamurlu ve tatlı gıdalardan uzak durmaları gerekiyor. Bu gıdalar mantarları besliyor.

 

Mantar, yiyeceklerden, havadan-sudan bulaşır. Bağışıklığı zayıf kişilerde daha fazla görülür. Bayat yiyecekler ve hijyenik ortamda saklanmayan gıdalar mantar deposudur. Uzun süre küf kokan bozulmuş yemek artıklarının yaydığı koku da mantara yol açar.Kaynak: haberpolitik.net
Bu Haber Toplam 338 Defa Okunmuştur
Yazdır Yukarı
Diğer Haberler:
Yazarlarımız
Nuri Muhammet Karagöz
Işığınla Gel Ey Sevgili!..
Ayşe Yardımcı (Psikolojik Danışman)
Pire için yorgan yakma
Danış ÇOBAN
Sessiz Diplomasi, MİT’in Operasyonel Gücü
Aslıhan N. Çelik
Biz lâl olmayı seçtik uzun zamandır...
Ömer Murat Demirtaş
Yedi Güzel Adam
Muzaffer Baca
Nereye kadar
Dursun Yıldız (Doc. Su Pol.Uzmanı)
Geleceği olmayan yer:Ortadoğu!
Ahmet Sizdenbiri
Bir dokun, bin ah işit...
Cengiz Hortoğlu (Avukat)
Eşimin sevgilisi kim biliyor musunuz?
Gülşah Yavuz
Kürar
Cevher Hakan Karakuş
Adalet “Mülkün” Temelidir
   Tüm Yazarlar
Son Haberler

Haberpolitik.net Oyunlar
bumbum bumbum Alien Bounce Alien Bounce İp Atlamaca İp Atlamaca Su savaşı Su savaşı Hunter yarıs Hunter yarıs Adam Ezmece Adam Ezmece Galaxi Oyunu Galaxi Oyunu Capers Capers Yumurta Toplamaca Yumurta Toplamaca
Diğer Oyunlar